Faraon | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczenieopracowaniebohaterowieżycie i twórczość autoratest   
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Faraon

Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa

© - artykuł chroniony prawem autorskim autor: Dorota Blednicka

Walka między Ramzesem a kapłanami o władzę

To główny wątek powieści. Kapłani od wielu wieków stanowili najważniejszą klasę w społeczeństwie egipskim, wykorzystując swoją wiedzę do umiejętnego kierowania faraonem. Ramzes XII był władcą rozmodlonym i uległym wobec arcykapłanów. Dopiero jego następca, Ramzes, coraz dotkliwiej odczuwał potęgę kapłanów, ich bogactwo i wpływ na państwo. Postanowił po objęciu tronu obalić znienawidzony stan i uzyskać w ten sposób wyłączną władzę. Kapłani od początku obawiali się młodego Ramzesa, dostrzegając jego zapalczywy i nieugięty charakter. Niepokoiło ich również to, że szybko zyskał miłość i poparcie ludu.

Ostatecznie dochodzi do definitywnego starcia obu stron. Ramzes, pozbawiony możliwości naruszenia skarbca Labiryntu, postanawia zaatakować i opanować świątynie, by następnie oskarżyć Herhora i Mefresa i zdradę państwa. Kapłani, dzięki wiedzy o zaćmieniu słońca, zyskują przewagę i udaremniają plan faraona. Po jego śmierci na czele państwa staje arcykapłan – Herhor.

Miłość Sary i Ramzesa

Ramzes zakochuje się w Sarze od pierwszego wejrzenia – zachwycony jej urodą i spokojem. Sara, zostając jego kochanką, łamie zasady i obyczaje swojej religii. Ich związek trwa, pomimo nieprzychylności królowej Nikotris i Herhora, co dla księcia było zagrożeniem jego niezależności. Ramzes szybko znudził się piękną Żydówką, która dała mu pierworodnego syna. Jako matkę swojego dziecka zabrał ją do swego pałacu i otoczył opieką. Sara zawsze go kochała, a kiedy dowiedziała się, że zainteresował się Kamą, błagała, aby był ostrożnym. Jej miłość była tak wielka, że wzięła na siebie winę za zabicie synka, sądząc, że to ukochany zamordował ich dziecko. Faraon dopiero po jej śmierci zrozumiał, jak wartościową i szlachetną osobą była Sara.

Sprawa Fenicji

Fenicjanie w Egipcie zajmowali ważną pozycję. Dzięki majątkom i wrodzonej przebiegłości udzielali pożyczek, odbierając wysoki procent i zyskując ziemię w dzierżawę. Sytuacja pogorszyła się, kiedy zapadła decyzja kapłanów o zawarciu traktatu między Asyrią a Egiptem, na mocy którego Fenicja miała zostać oddana Asyryjczykom. Wówczas Hiram postanowił wykorzystać Ramzesa, aby udaremnić podpisanie układu. Z łatwością manipulował jego wątpliwościami, podważając mądrość kapłanów i uświadamiając mu, że dążą oni do przejęcia władzy. Fenicjanie podsunęli także księciu Kamę, wiedząc, że ma słabość do pięknych kobiet, a dziewczyna jest na tyle przebiegła, że wpłynie na decyzje następcy tronu. Ostatecznie Fenicja, już w czasach rządów Herhora, nie zostaje uwzględniona w traktacie.


Spisek kapłanów

Arcykapłani egipscy, aby ustrzec państwo przed niebezpieczeństwem, zawarli umowę z kapłanem chaldejskim o traktacie między Asyrią a Egiptem. Zobowiązali się za wszelką cenę doprowadzić do podpisania układu i dotrzymania jego warunków. Następnie tajne zgromadzenie kapłanów i przychylnych im dostojników świeckich podpisało umowę o odsunięciu od władzy obłąkanego, jak powszechnie sądzono, faraona.On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteœ gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

Mój pierwszy raz...

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
Geneza „Faraona”
Czas i miejsce akcji „Faraona”
„Faraon” - streszczenie w pigułce
„Faraon” jako powieść historyczna
Życiorys Bolesława Prusa
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Realizm „Faraona”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Motywy literackie w „Faraonie”
Plan wydarzeń „Faraona”
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Rola kapłanów w Egipcie
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
„Faraon” na szklanym ekranie
Słowniczek pojęć egipskich
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Bibliografia

Tagi:
• Faraon geneza utworu • Faraon jako powieść realistyczna • Uniwersalizm Faraona • Ekranizacja Faraona • Faraon • streszczenie Faraona